czwartek, 21 lipca 2011

Druk czy pliki?

Jeszcze nie tak dawno książki oraz prasa dostępne były tylko i wyłącznie w formie drukowanej. Ich zakup wiązał się z odwiedzinami księgarni, która w wielu przypadkach była znacznie oddalona od domu. Co więcej każdy kto chciał zabrać ze sobą gdzieś książkę (lub kilka) musiał na to przeznaczyć w torbie lub plecaku całkiem sporo miejsca. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a wszystko dzięki rozwojowi elektroniki, który pozwala na posiadanie przy sobie wielu książek jednocześnie nie czując ich ciężaru.

Książki można czytać i... słuchać
Rozwój elektroniki pozwolił nie tylko na powstanie plików zawierających książki, ale również przeznaczonych do ich czytania i słuchania urządzeń. Książki można kupić dzisiaj w trzech formach:
   –   książki tradycyjne,
   –   audiobooki,
   –   e-booki.
Każdy z rodzajów posiada swoje cechy charakterystyczne, które sprawiają, że jest bardziej atrakcyjny dla pewnej grupy czytelników/słuchaczy od innego rodzaju. Dlatego nie ma się co martwić, że zwiększone zainteresowanie jedną formą nie wpłynie znacząco na sprzedaż innej.

Elektroniczne mogą być nie tylko książki, ale i prasa
Każde słowo drukowane można przygotować w formie cyfrowej. Prawda jest taka, że aby dziś wydrukować cokolwiek należy w pierwszej kolejności przygotować wersję elektroniczną – dlaczego zatem nie sprzedawać tej właśnie formy? Jest to oszczędność dla wydawcy, na której korzysta również klient płacąc mniejsze kwoty za gazety i książki.

Słowo drukowane w formie cyfrowej jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne i ma coraz więcej zwolenników. Czemu się dziwić jeśli jest tańsze, lżejsze, łatwiej dostępne i dodatkowo można go posłuchać, a nie tylko czytać?

niedziela, 12 czerwca 2011

Jakie rodzaje e-prasy można kupić?

E-prasa to dokładnie taka sama gazeta jak klasyczna z tym jednym wyjątkiem, że nie jest wydrukowana lecz w formie cyfrowej – w pliku w formacie pdf. Wielu ludzi, którzy na co dzień odwiedzają wielkie kioski pełne najróżniejszych gazet, wśród których z łatwością znajdą tą której poszukują zastanawia się nad celowością pojawienia się e-prasy. Całe szczęście nie wszyscy tak twierdzą.

Co można kupić w kiosku cyfrowym?
Każdy kiosk cyfrowy to doskonale zaopatrzone w prasę miejsce, w którym nie skończą się egzemplarze i zawsze będzie można kupić nie tylko te świeże, ale również wcześniejsze wydania. Co więcej wybór jest tutaj naprawdę wielki i nie dorówna mu nawet najlepiej wyposażony kiosk. Dlaczego? Ponieważ wiele wydawnictw zdecydowało się na tworzenie tylko e-pasy czyli cyfrowej formy gazet. No dobrze, powiedzą zwolennicy kiosków tradycyjnych, ale jest również wiele gazet wydawanych tylko w druku. To prawda jednak tylko kwestią czasu pozostaje dostępność wszystkich drukowanych gazet w formacie pdf – w drugą stronę nie.

Podsumowując e-prasa to każdy możliwy rodzaj prasy: dla kobiet, dla mężczyzn, dzieci, naukowa, podróżnicza, przyrodnicza, komputerowa, dla dorosłych, rozrywkowa i wiele, wiele innych...

wtorek, 10 maja 2011

Jak e-prasa rewolucjonizuje życie?

Nie trzeba tłumaczyć tego jakie zalety posiada e-prasa. Czy jednak jej pojawienie się można faktycznie nazwać rewolucją? Czy nie jest to zbyt odważne stwierdzenie? Przecież jest to często dokładnie taka sama gazeta jak ta kupowana w kiosku na przystanku – tyle, że w innej formie. To prawda jednak właśnie ta forma ma zasadnicze znaczenie.

Ludzie chorzy
Wielu jest wśród nas ludzi samotnych, którzy wolny czas każdego dnia wypełniają lekturą gazet. Większość tego nie dostrzega jednak prasa ma dla nich ogromne znaczenie. Co mają zrobić w momencie kiedy zachorują i nie mogą wychodzić z domu? Czym wypełnią wolny czas? Pomysłów każdy ma wiele, ale oni codziennie przeglądali prasę – to duża część ich życia. Dzięki internetowym kioskom problem całkowicie znika – nie muszą nigdzie wychodzić, ani nikogo prosić o zakup gazety z najświeższymi informacjami.

Pracujący w nocy
Nikogo już nie dziwi to, że ktoś pracuje w systemie trójzmianowym, w którym przynajmniej jeden tydzień w miesiącu pracuje się w nocy. Gdzie wtedy kupić gazetę poranną? W dzień się śpi, ale w pracy trzeba czasami coś poczytać – wtedy bez żadnego problemu można kupić wybraną gazetę w e-kiosku.

Powyżej opisane dwa przykłady to tylko wybrane z całego ich mnóstwa. E-prasa to prawdziwa rewolucja i najważniejsze jest to, że coraz więcej wydawnictw prasowych decyduje się na dwie formy – klasyczną i elektroniczną.

środa, 27 kwietnia 2011

E-prasa – co to takiego?

Wielu jest ludzi, którzy jeszcze nie słyszeli takiego określenia jak e-prasa. Czas najwyższy zatem na wyjaśnienia ponieważ coraz więcej ciekawej prasy można znaleźć właśnie w formie elektronicznej.

Czym jest e-prasa?
Najprościej ujmując jest to gazeta w formie elektronicznej – najczęściej w pliku o formacie pdf, który z łatwością można odczytać na większości komputerów, tabletów, czytników e-booków, a nawet niektórych telefonach komórkowych. Cechą specyficzną tego formatu jest to, że można w nim umieścić tekst połączony z grafiką wyglądający identycznie jak każde wydanie prasy tradycyjnej.

Jak kupować e-prasę?
Większość ludzi kojarzy prasę z osiedlowym kioskiem, do którego można spokojnie zejść nawet w kapciach, aby zaopatrzyć się w poranną, świeżą prasę. Czy może być coś wygodniejszego? Owszem – kupując e-prasę nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy tylko włączyć komputer wejść na stronę kiosku internetowego, zamówić co potrzebne – zrobić szybki przelew i po krótkiej chwili cieszyć się najświeższym wydaniem gazety. Bez zakładania kapci i zdejmowania piżamy. Co więcej można to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy.

Podsumowanie
E-prasa to doskonały pomysł na zaopatrywanie się w dowolną prasę. Dodatkowym plusem jest to, że wiele gazet jest wydawanych tylko i wyłącznie w formie elektronicznej.

środa, 30 marca 2011

E-booki i czytnik do niego

Książki zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród znacznej części populacji naszego świata. Dopóki technologie cyfrowe nie były mocno rozwinięte nikt nie zwracał uwagi na to, że każda książka sporo waży i dodatkowo z czasem niszczeje. Dopiero nie tak dawno temu dostrzeżono te wszystkie przeszkody, które sprawiają, że kupowanie czy też wypożyczanie książek stało się nieporęczne. Momentami przełomowymi było stworzenie pierwszego e-booka oraz czytnika e-booków.

Jak e-booki wraz czytnikami zrewolucjonizowały świat?
Od tego czasu książki mogą być przechowywane w plikach – nie starzejąc się i nie niszczejąc. Ich jedyna waga to ilość zajmowanego miejsca na dysku – jest ona niewielka. Kolejnym przełomem było powstanie czytników e-booków – czyli urządzeń elektronicznych dedykowanych właśnie do czytania elektronicznych książek.

Co charakteryzuje czytniki?
Niewielkie rozmiary i masa czytnika sprawiają, że można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Na jego dysku zmieści się wielka liczba książek (niemożliwa do przeczytania przez długi czas) – zatem skończył się problem z zabieraniem w podróż większej ilości tradycyjnych książek. Ciężar plecaka nie jest zależny od ich ilości. Dodatkowo czytanie przy użyciu czytnika do złudzenia przypomina czytanie tradycyjnych książek.

piątek, 11 marca 2011

Czytniki do e-booków

Wielu ludzi czyta e-booki wykorzystując w tym celu komputer. Jednak po pewnym czasie każdy z nich poczuje, że takie czytanie nie sprawia żadnej przyjemności, ale za to powoduje ból oczu (nierzadko głowy) i dużo większe zmęczenie. Dlatego stworzono dedykowane czytniki e-booków, które mimo wysokich cen chętnie są kupowane. Dlaczego?

Jak czytać e-booki?
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele urządzeń, za pomocą których można czytać e-booki. Są to zarówno komputery, notebooki, netbooki, tablety i dedykowane czytniki e-booków.

Dlaczego nie komputer?
Wiele ludzi pewnie zastanawia się nad tym po co kupować czytnik skoro za nieco większe pieniądze można kupić już porządny komputer, który jest dużo bardziej uniwersalnym urządzeniem. Odpowiedź jest prosta – czytnik jest zdecydowanie bardziej mobilny i dużo lżejszy.

A tablet?
No dobrze – dlaczego zatem nie dołożyć jeszcze trochę pieniędzy i nie kupić tabletu, który łączy cechy komputera z cechami czytnika? Podstawową cechą, która sprawia, że czytnik e-booków dużo bardziej nadaje się do czytania elektronicznych wersji książek jest to, że jego ekran jest znacznie ciemniejszy – dzięki temu oczy się znacznie mniej męczą oraz nie pochłania tyle energii.

Czytnik e-booków zdecydowanie najlepszy
Zatem wydając pieniądze na czytnik e-booków jest pewność, że będzie można go wykorzystywać podczas długich podróży bez ładowania baterii. Co więcej będzie on mógł być dużo dłużej eksploatowany ponieważ oczy nie zmęczą się tak łatwo.

sobota, 5 marca 2011

Czy e-booki wyprą książki?

Szybki wzrost zainteresowania e-bookami powoduje równocześnie spadek zainteresowania tradycyjnymi książkami. Czy zjawisko to zagraża istnieniu ulubionych księgarni w centrum lub na obrzeżach miasta?

Kto kupuje e-booki?
Aby rozpatrywać to czy e-booki stanowią faktyczne zagrożenie dla księgarni stacjonarnych należy przede wszystkim zastanowić się kto kupuje e-booki. Jako, że jest to produkt elektroniczny i dodatkowo będący stosunkowo niedługo na naszym rynku więc w większości kupowany jest przez młodych, lubiących innowacje ludzi – dobra reklama e-booków oraz szybkie uświadamianie o potrzebie ich posiadania dają duże efekty.

Kto kupuje w księgarniach?
Księgarnie przyciągają wielu ludzi, którzy lubią pełne swobody życie, w którym znajdą czas na odwiedziny w księgarni i wybór książki. Wielu z nich to również młodzi ludzie. Dlaczego nie kupują e-booków? Ponieważ nie potrzebują innowacji, a dobra książka posiada swój charakterystyczny zapach i fakturę, dzięki której dobrze „leży w dłoni”.

Czy istnieje faktyczna groźba?
Zdecydowanie nie ponieważ e-booki są czytane w większości przez ludzi, którzy do tej pory nie przepadali za czytaniem, ale odkryli jego nową formę, która przypadła im do gustu. Z kolei ci, którzy cenili sobie czytanie dobrych książek nadal pozostaną przy tradycyjnych woluminach gromadzonych skrzętnie na regałach.